Aktualności     Miasto     Urząd Miejski     Gospodarka     Ekologia     Sport
Sport

Rekreacja w mieście

Bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców miasta cieszy się Ośrodek Sportu i Rekreacji "SKAŁKA". Jest on usytuowany na terenie 32 ha. a znajdują się na nim: stadion sportowy z torem żużlowym i boiskiem piłkarskim, kompleks boisk do gier w piłkę ręczną, koszykową i siatkową, korty tenisowe. Na terenie Ośrodka umiejscowione jest również kąpielisko "Skałka" (niestety obecnie nieczynne) wraz z przystanią z wypożyczalnią kajaków i rowerów wodnych. "SKAŁKA" ponadto dysponuje torem speedrowerowym, boiskiem do piłki siatkowej plażowej.W okresie letnim (od maja do września) na estradzie odbywają się liczne koncerty plenerowe. Uczestnictwo w nich deklarują nie tylko świętochłowiczanie, ale również mieszkańcy sąsiednich miast. Do tradycji OSiR "SKAŁKA" należy już organizacja biesiad przy ognisku oraz Ogólnopolskich Biegów Uliczno-Przełajowych.Cennik

STRONA INTERNETOWA OSiR SKAŁKA


Kluby sportowe

W Świętochłowicach działają obecnie dwa kluby piłkarskie:


  • MKS "Śląsk" Świętochłowice (www)
  • ŚKS "Naprzód" Lipiny (www)


KS Śląsk Świętochłowice powstał w 1920 r. Piętnaście lat później odniósł swój największy sukces w historii - zajął 5. miejsce w pierwszej lidze piłki nożnej. Obecnie zespół walczy w lidze okręgowej, drugiej grupie katowickiej jako MKS "Śląsk" Świętochłowice


Śląsk kojarzony jest również z żużlem - w 1969 r. zespół ten zdobył wicemistrzostwo Polski. Jednak w ostatnich latach w klubie dochodziło do zawirowań i żużel w Świętochłowicach upadł.Uczniowski Klub Sportowy JUDO MDK Świętochłowice

Od 1 października 2005 r. w naszym mieście działa UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY JUDO MDK ŚWIĘTOCHŁOWICE. Klub działa przy Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie początkowo odbywały się pierwsze zajęcia. Obecnie treningi odbywają się 2 razy w tygodniu w Zespole Szkół Ekonomiczno - Usługowych przy ul. Gen. W. Sikorskiego 9 w Świętochłowicach. Obecnie w klubie trenuje ok. 30 młodych adeptów tej olimpijskiej sztuki walki i liczba ta cały czas wzrasta. Klub rozpoczął swoją działalność dzięki pomocy i zaangażowaniu Dyrektora MDK w Świętochłowicach Pana Mirosława Badury, a także w znacznej mierze, Prezesa GKS „Czarni Bytom” Pana Józefa Wiśniewskiego, który wypożyczył, niezbędne do ćwiczeń, maty. W grudniu 2005 roku młodzi zawodnicy odnieśli pierwsze sportowe sukcesy zdobywając 5 medali na zawodach o Puchar Klubu GKS "Czarni Bytom".

Skromne środki finansowe, którymi dysponuje klub, nie pozwalają jednak młodzieży na uczestnictwo w zawodach i turniejach wyjazdowych, dlatego każda forma pomocy, czy sponsoringu, będą mile widziane.

Treningi prowadzone są przez dyplomowanych instruktorów Judo; Marcina Sznapkę i Marka Colika.

Zajęcia i zapisy nowych członków klubu odbywają się w każdy wtorek i czwartek od godz. 16-17 i 17-18 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych na ul. Gen. W. Sikorskiego 9.


Więcej, na naszej stronie internetowej www.www.judosw.pl


Sekcja speedrowera

Sekcja speedrowera, która weszła w skład powstałego w miejsce K.S. "Śląsk", Miejskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Skałka – Śląsk” istnieje w Świętochłowicach od 1997r., .


Pod taką właśnie nazwą sekcja speedrowera działała do połowy roku 2001, kiedy to speedrower wspólnie z piłką nożną odłączył się od „Skałki – Śląsk” i do dnia dzisiejszego działa pod szyldem powstałego wówczas Miejskiego Klubu Sportowego „Śląsk” Świętochłowice.


W 1998 na terenie OSiR „Skałka” powstaje jeden z najpiękniejszych torów speedrowerowych w Polsce (długość toru 72 m, szerokość prostych 5m, promień łuku 3,5 m).


Do dnia dzisiejszego tor mieści się w części rekreacyjnej OSiR „Skałka” powstałego w roku 1980 miejsca w którym dzieci i młodzież korzystają z boisk i kortów tenisowych, a na estradzie obok akwenu odbywają się liczne koncerty muzyczne.


Właśnie dzięki temu tor speedrowerowy w Świętochłowicach ma jedną z ciekawszych i ładniejszych lokalizacji, a zawodnicy na co dzień broniący barw „Śląska” mają doskonałą bazę do przygotowań zarówno w sezonie, jak i poza nim.


Dokładnie 29.08.1998r. na nowym torze odbywa się pierwsza impreza III Indywidualne Mistrzostwa Śląska będąca jednocześnie otwarciem nowego toru. W tym samym roku zespół zostaje zgłoszony do rozgrywek indywidualnych ligi ogólnopolskiej, a od 1999r. zespół MUKS „Skałka – Śląsk” rozpoczyna starty również w rozgrywkach drużynowych ligi ogólnopolskiej, gdzie startuje do dnia dzisiejszego.


Strona internetowa sekcji


Widzisz błędy lub nieaktualne informacje? Poinformuj nas o tym, postaramy się to poprawić
© 2004-2010 UM Świętochłowice, Arkadiusz Chorób & Piotr Ochman